Kreując własny wizerunek, czy wypuszczając nowy produkt na rynek pierwszym i najważniejszym elementem jest nazwa. Zapytasz zapewne, dlaczego?
Nazwa, to najprostszy i zarazem najkrótszy przekaz reklamowy. Jest to informacja, z którą klient będzie miał do czynienia zawsze, ilekroć jego zainteresowanie skupi się na Twoim produkcie czy osobie. Dobra nazwa to samo nakręcająca się maszyna reklamowa.
Dziś, gdy dostęp do Internetu stał się powszechny dobór nazwy dla Twojej marki stał się jeszcze ważniejszy. W świecie rzeczywistym marka prawie zawsze jest powiązana z wizerunkiem graficznym. Świadomość wirtualnej marki ma o wiele większy “ciężar gatunkowym”, który jest zdecydowanie różny od tego wspomnianego wcześniej.
Na atrakcyjność marki największy wpływ ma jej wizerunek graficzny. Tworząc produkt realny najistotniejszym elementem będzie logotyp, jego kształt, kolor i rodzaj czcionki, czytelność, łatwość w kopiowaniu, a także podłoże, na jakim będzie najczęściej ono umieszczane. Działając tylko w “sieci” nad takimi elementami nie będziesz musiał się skupiać. Przynajmniej przez najbliższe kilka lat. Tym, co sprawi, że internauta zawita na Twoje strony jest jej nazwa. Te kilka liter i znaków będzie decydowało o sukcesie każdego realizowanego przedsięwzięcia.
Jaka powinna być Twoja nazwa?
Informacje na temat wyboru nazwy firmy są dostępne w wielu podręcznikach do marketingu. Wszystkie wymieniają następujące elementy:
nazwa powinna sugerować korzyści płynące z właściwości produktu;
nazwa powinna świadczyć o jakości i sile produktu;
nazwa powinna być krótka, rozpoznawalna, wpadająca w ucho, a co za tym idzie zapamiętywalna;
nazwa NIE powinna mieć negatywnego oddźwięku w innym języku, jak np. Osram
nazwa powinna wyróżniać się na tle innych.
Jeśli przyjrzymy się powyższym przykładom, to od razu zobaczymy, że w Internecie aż się roi od nieprzemyślanych nazw. Czy pamiętasz czasy, gdy mówiło się o konieczności zakładania domen o pospolitych nazwach? Bardzo niewielu firmom o takich nazwach udało się przebić. Jedyne, które kojarzę, to wakacje.pl oraz domeny.pl.
Swoją drogą, czy wiesz, że wśród 20 największych rejestratorów domen internetowych w Polsce tylko domeny.pl znalazły miejsce. Nazwy pozostałych firm nie wskazują wprost na rodzaj ich działalności. Nazwy POSPOLITE są, jak słowa bez znaczenia, których używamy wszędzie. Można by je porównać do produktów bez nazwy.
W dzisiejszych czasach coraz częściej uwidacznia się przewaga oryginalnych i twórczych nazw, nad pospolitymi. Wynika to z faktu, że ludzki umył myśli liniowo. Jeśli usłyszy pospolitą nazwę dla danej marki, to automatycznie przyporządkowuje ją tylko jednej określonej czynności lub rzeczy.
Po nazwisku, to …
Jeśli działasz na konkurencyjnym rynku, w którym liczy się marka danej osoby, możesz spróbować tworzyć markę w oparciu o własne nazwisko. Problem pojawia się w momencie, gdy jest ono bardzo popularne lub trudne do wymówienia. Pierwsze będzie odbierane podobnie, jak nazwy pospolite. Przykładem może być nazwisko Nowak, Kowalski lub Wojewódzki. Drugie może być trudne nie tylko do zapisania, ale również do zapamiętania. Przykładem takiego podejścia będzie nazwisko Szultz.
Innym sposobem tej techniki jest dodanie do nazwiska jakiegoś członu. Moja nazwa firmy mogłaby brzmieć Zielazny Biznes Consulting lub Zielazny Nieruchomości. Używanie nazwiska w nazwie firmy lub domeny ma jedną zasadniczą wadę. Przy rozwoju firmy lub witryny może pojawić się zainteresowanie kupnem Twego interesu, ale ze względu na nazwę jej wartość może być zaniżona.
Nie ma to, jak świeże spojrzenie!
Żeby myśleć o sukcesie w biznesie Twoja nazwa musi być unikalna. Spójrz na najpopularniejsze portale i marki. Są wśród nich Coca-Cola, Google, a w Polsce Onet, czy Orlen. Żadna z nich nie wskazuje bezpośrednio na konkretny produkt. Spełniają one jednak wszystkie warunki profesjonalnie dobranej nazwy. Są krótkie, dźwięczne i wpadające w pamięć.
Przy tworzeniu nazwy zwróć uwagę na litery, z których się ona będzie składać. Staraj się nie używać spółgłosek twardych koło siebie. Mówię tu o takich literach, jak t, r, z czy d. Utrudniają one wymowę oraz nie pomagają w ich zapamiętaniu. Używaj samogłosek na przemian ze spółgłoskami. Dobrze by było, aby jedna lub dwie samogłoski powtarzały się częściej (Coca-Cola).
Ostatnim sposobem na stworzenie dobrej nazwy budującej wizerunek jest użycie pospolitej nazwy i zastąpienie w niej jednej bądź kilku liter innymi. Do takich przeróbek używaj “łagodnych” języków. Dobrymi językami są łacina, francuski oraz angielski, a przykładem takiej nazwy może być producent ubrań Hause lub Labenete. Zwrot ten po francusku jest toastem i oznacza “na Twoje zdrowie”
Przetestuj swoje dzieło!!!!
Jak widzisz wystarczy stosować się do kilku wskazówek, aby stworzyć ciekawą i perspektywiczną nazwę. Ja tworząc nazwę dla określonej marki zawsze staram się spojrzeć szerzej na branże, której ona dotyczy. Tworzę kilka nazw stosując się do powyższych wskazówek oraz zbieram opinie z otoczenia na ich temat.
Jeśli Tobie zależy na unikalności nazwy, to bardzo szybko przy pomocy internetu możesz to sprawdzić. Wystarczy, że w Google wpiszesz szukana nazwę i przeanalizujesz wyniki wyszukiwania. Możesz także skorzystać z rejestratora domen w celu sprawdzenia, czy stworzona przez Ciebie nazwa nie została już zajęta.
http://zdrowejagody.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz